Fred Peachey 2015

Home Up

Updated 21 April 2015

Full results here...

A few photos from John Kav

 

De Laune CC (Fred Peachey Memorial) 25 Mile Time Trial

 

Held on Sunday 19th April, 2015 on Course Q25/20 (Harrietsham)

Promoted for and on behalf of Cycling Time Trials under their Rules and Regulations

ECCA BAR counting event

 

Awards

 

1st Fastest       Jonathon Parker          PMR@Toachim House         53.53               50

 Plus Fred Peachey Trophy

2nd Fastest      Kevin Tye                    VeloRefined Aero                    54.59               40

3rd Fastest       Seth Kay                     PMR@Toachim House         55.58               30

4th Fastest       Nick Malins                  4t+ Velo Club                          57.07               25

5th Fastest       Simon Henderson       Thanet RC                               58.36               20

 

1st Lady           Bronwen Ewing           Trainsharp RT                         1.2.17              20

2nd Lady          Eva Nyirenda              A3crg                                       1.7.42              10

 

1st Junior         Oliver Robinson          Thanet RC                               1.2.52              20

Plus the Johnson Trophy

2nd Junior        Daniel Martin               Thanet RC                               1.5.05              10

 

1st Tandem      Kate/John Bosley        Abellio SFA  RT                       1.6.12              20

 

1st Vet std        Kevin Tye                    VeloRefined Aerosmiths          +12.51             30                 

2nd Vet std       Bronwen Ewing           Trainsharp RT                         +10.58             25

3rd Vet std        Nick Malins                  4t+ Velo Club                          +10.08             20

 

ScratchTeam

                        Jonathon Parker         

                        Seth Kay                     PMR@Toachim House         +2.54.21          10 ea

                        Chris Bax

 

Vets Team on Std

                        Kevin Tye

                        Mark Hill                      VeloRefined Aerosmiths          +24.39             10 ea

                        Paul Smith

 

Spot Prizes

Nearest 1.4.0    Colin Robinson          Thanet RC                               1.4.21              10

Nearest 1.6.0    Kevin Gleadow          Gravesend CC                        1.6.11              10

Nearest 1.8.0    Mark Fosbery            Rye & Dist Whs                       1.8.06              10     

 

This event has been generously supported by Evans Cycles    

 

Your start timekeeper today was  Bill Wright  (De Laune CC)

Your main finish timekeeper was  - Ian Silvester (De Laune CC) assisted by Claire Silvester (De Laune CC)

 

 

Order of Finish

 

Pos

Name

Club

Cat

Actual

+/-

1

Jonathan Parker

PMR@Toachim House

 

00:53:53

 

2

Kevin Tye

Velo Refined Aerosmiths

V

00:54:59

+12:51

3

Seth Kay

PMR@Toachim House

 

00:55:58

 

4

Nick Malins

4t+ Velo Club

V

00:57:07

+10:08

5

Simon Henderson

Thanet RC

V

00:58:36

+09:50

6

Peter Pav Bryan

Rye & Dist Whs

 

00:58:42

 

7

Julian Bray

Dulwich Paragon

V

00:59:35

+08:39

8

Mark Doxey

Abellio  SFA  RT

V

00:59:39

+07:36

9

Mark Hill

VeloRefined Aerosmiths

V

00:59:42

+07:56

10

Tom Rowing

Abellio  SFA  RT

 

00:59:50

 

11

Antony Bee

Wigmore CC

V

01:01:42

+06:32

12

Lawrence Martin

Thanet RC

V

01:01:44

+07:35

13

Martin Foord

Abellio  SFA  RT

V

01:01:54

+06:32

14

Bronwen Ewing

Trainsharp RT

L/V

01:02:17

+10:58

15

Guy Lane

Southboro & Dist Whs

V

01:02:22

+05:40

16

Paul Smith

Velo Refined Aerosmiths

V

01:02:47

+03:52

17

Oliver Robinson

Thanet RC

J

01:02:52

 

18

Huck Garip

Adalta CC

V

01:03:24

+03:15

19

Colin Robinson

Thanet RC

V

01:04:21

+03:17

20

Paul Vine

Wigmore CC

V

01:04:22

+01:51

21

Chris Bax

PMR@Toachim House

V

01:04:30

+06:27

22

Richard Parrotte

Shaftsbury CC

V

01:04:46

+03:16

23

Daniel Martin

Thanet RC

J

01:05:05

 

24

Stewart King

Ashford Whs

V

01:05:07

+03:45

25

James Dickson

Thanet RC

V

01:05:08

+02:54

26

Danny Frost

Folkestone Velo Club

V

01:05:12

+03:02

27

Kelly Wyld

4t+ Velo Club

V

01:05:14

+01:25

28

Sam Day

CS Grupetto

V

01:05:23

-00:50

29

Mike Newman

Ashford Whs

V

01:05:41

+02:45

30

Kevin Gleadow

Gravesend CC

V

01:06:11

+03:53

31

Jeremy Saynor

PMR@Toachim House

V

01:06:57

+01:17

32

James Fosbery

Rye & Dist Whs

J

01:07:18

 

33

Michael Coulter

Gravesend CC

V

01:07:32

+05:12

34

Eva Nyirenda

A3crg

L

01:07:42

 

35

Mark Fosbery

Rye & Dist Whs

V

01:08:06

+00:08

36

Simon Lowe

De Laune CC

V

01:08:32

-00:42

37

Martin Russell

Thanet RC

V

01:08:41

-01:03

38

Oliver Dickson

Thanet RC

J

01:09:06

 

39

Mark Gidney

De Laune CC

V

01:09:29

-00:50

40

Dave Mastin

Thanet RC

V

01:09:51

+01:06

41

Robert Sissons

San Fairy Ann CC

V

01:10:00

+00:57

42

Paul Kelk

Thanet RC

V

01:10:32

-02:54

43

David Haggart

De Laune CC

V

01:11:13

-02:21

44

Chris Cowlard

De Laune CC

V

01:11:14

-00:53

45

Katie Crowe

Dulwich Paragon

L

01:11:50

 

46

Andrew McCall

Thanet RC

V

01:11:52

-01:31

47

Andy Burrows

Thanet RC

V

01:12:12

+02:57

48

Kristy Howells

Ashford Whs

L

01:14:17

 

 

Tandem

 

1

John/Kate Bosley

Abellio SFA  RT

Tan

01:06:12

 

 

Did Not Finish

 

8

Richard Suthers

San Fairy Ann CC

15

Andrew Macpherson

4T+ Velo Club

20

Steve Berry

Arctic Tacx RT

40

Mike Piper

Abellio  SFA  RT

 

Did Not Start

 

9

William Brassington

Dulwich Paragon    broken collarbone      apology

14

Joel Brassington

Dulwich Paragon    sympathy with son     apology

21

Simon Collins

Dulwich Paragon                                       apology

34

Paul Delicata

Sydenham Whs

35

Gary Record

West Kent RC

37

Kelvin Hatch

Abellio  SFA RT

59

Gary Russell

Thanet RC                                                apology

 

Sponsored clubs

Abellio   SFA  RT

PMR@Toachim House

Velo RefinedAerosmiths.com

4T+Velo Club

Trainsharp RT

Arctic Tacx RT

 

 

 

            Firstly may I, on behalf of the De Laune CC, congratulate all the prizewinners.    All cheques will be with you in a couple of days through the post.   Hope you all enjoyed your ride despite the chilly start.  It was good to see some encouraging times recorded so well done everyone and hope to see you again next year.

 

            My thanks, together with those of all competitors,  to the following members of the De Laune CC for their valuable help in this promotion without whom my life would have been a lot more stressful -  

Mike Peel, Roy Savery,  Geoff Sinnett, Ann & Mick Hartley, Lyn & Malc Adams, Jean & Alan Rowe, Debbie & Mick Valentine, Alan Constable, John Kavanagh, Brian Saxton, Brian Shambrook and Steve Valentine.

 

            Bronwen was just 4 seconds away from updating the ladies course record sounds as though a return trip is required to achieve that goal.   

 

            Thank you for supporting this event on what turned out to be a reasonable April day at least it didn't rain.

 

PS  one windproof jacket found at HQ please contact me for retrieval.

 

Tony Peachey

63 Beverley Road,

Barming,

Maidstone, Kent

ME16 9DU

01622 727649

 

 

 

Previous winners Fred Peachey Memorial 25

 

1969

Les Jackson

Morden CRC    

58.20

1970

Martin Crowther

Archer R.C.

58.11

1971

Derek Cottington          

Charlotteville C.C

58.00

1972

Derek Cottington          

Charlotteville C.C.

56.16

1973

Tony Peachey

De Laune C.C. 

59.12

1974

John Woodburn

Maidenhead & Dist CC

59.15

1975

Ted Boorman   

Croydon C.R.C.

1.0.22

1976

Ted Boorman

Croydon C.R.C.

1.0.16

1977

Marcus Roberts           

South Eastern R.C

1.1.01

1978

Derek Cottington          

Charlotteville C.C.

55.15

1979

Pete Howard                

Woolwich C.C.

59.50

1980

Ralph Walker               

Bec C.C.

59.48

1981

John Wright

Addiscombe C.C.                     

56.57

1982

Derek Cottington

C.C. Orpington            

56.59

1983

Ian Silvester    

Southboro & Dist Whs

57.58

1984

Alex Deacon                

Lewes Wanderers                    

57.05

1985

Alex Deacon

Lewes Wanderers

56.32

1986

No event

 

 

1987

Shay Giles                   

Thanet R.C.                             

59.44

1988

Pete Hamilton              

Wren Whs

57.17

1989

Pete Hamilton

Wren Whs

1.0.16

1990

Phil Bull                       

Gemini BC.

58.58

1991

Phil Bull                       

Gemini BC.

56.04

1992

Bruce Drew                 

Wembley R.C.             

57.42

1993

Lawrence Martin          

San Fairy Ann C.C.                  

56.30

1994

Steve Hunt      

V.C. Slough                             

54.50

1995

Mark Pooley                

Thames Tradesmen RC           

54.50

1996

Sean Yates                  

Motorola                                  

48.48

1997

Tim Stevens                

Team Clean

52.05

1998

Tim Stevens                

Team Clean

53.03

1999

Michael Hutchinson      

Cambridge Uni C.C.     

51.15

2000

Paul Mill

Team Edwardes

54.09

2001

Sean Yates                  

Team Clean                             

53.28

2002

Ian Silvester    

San Fairy Ann C.C.                  

37.23 (16 mls)

2003

Paul Mill

Team Edwardes

53.48

2004

Paul Mill

Team Edwardes

54.13

2005

Sean Yates

In Gear Quickvit RT     

53.14

2006

Paul Mill

Team Edwardes

53.39

2007

No event flooded roads

 

 

2008

Paul Mill                      

Team Edwardes

54.12

2009

Ben Instone

www.scientific-coaching

52.14

2010

Dave Wheeler

In Gear RT

55.03

2011

Event abandoned

 

 

2012

Kevin Tye

DataTeam Allstars

51.41

2013

Kevin Tye

Velo Refined Aerosmiths

52.41

2014

Kevin Tye

Velo Refined Aerosmiths

52.46

2015

Jonathon Parker

PMR@Toachim House

53.53

 

 
 De Laune Cycling Club  
Site designed and maintained by robin-web.co.uk