Open LC '01

Home Up

Updated 30 November 2001

Results: Open London C-C Championship 18th Nov 2001

 

Results: Open London Championship 18th Nov 2001
           
10.30 Youth U14s & U16s
Number Name Club Cat Position time
8 Ben Crawforth Palmer Park Velo U16B 1 5 x 3.2km laps in 31.15
7 Ian Field San Fairy Ann U16B 2 @55sec
6 Alex Atkins VC Meudon/Cycle Kingdom U16B 3 @1.42
12 Ian Stannard Unattached U16B 4 st
2 William Thompson Cycles Unlimited U16B 5 @2.57
44 David Wood VC Deal U14B 6 @3.35
1 Kristian Downs ADI Bikes Specialized Metrow U16B 7 @4.57
4 Robert Whenman Team Darenth/LCCA Youth Dev U16B 8 @5.35
11 Nick Stacey Catford CC U16B 9  
10 James Coop VC Deal U16B 10  
3 Steven Griffiths Lee Valley Youth CC U16B 11  
42 Billy-Joe Whenman Team Darenth U14B 12  
41 Andrew Griffiths Lee Valley Youth CC U14B 13  
40 Amy Thompson Cycles Unlimited U14G 14  
14 Derek Randall Sutton CC U16B 15  
46 Chris Richardson VC Deal U14B 16  
13 Sam Turner Victory CC U16B 17  
43 Kurt Warner Team Darenth U14B 18  
9 Anna Glowinski VCL U16G 19  
47 Tom Smart VC Deal U14B 20  
45 Katy Wade VC Deal U14G 21  
           
           
Race 2 : Vets, Vet 50+, Junior, Women
           
55 Steven Roach  Rugby Velo Junior 1  
57 Matt Pritchard   Junior 2  
3 Mick Bell London Fire Brigade CC Vet 3  
58 Mark Russell VC Meudon / Cycle Kingdom Junior 4  
14 Nick Kinsey Team Noah Vet 5  
10 Chris Remnant VC Meudon Vet 6  
52 Christopher Ansell Festival RC/Chelsea Audio/Nico Lapage Junior 7  
27 Peter Mooney Rugby Velo Vet 50+ 8  
12 Graham Parkin Team 2000 Vet 9  
6 Paul Warner Team Darenth Vet 10  
51 Craig Martin Team Darenth Junior 11  
102 Susan Carter Team Alsager Women 12  
4 Barry Martin Team Darenth Vet 13  
24 G. Stacey Catford CC Vet   14  
11 Dave Young Crest Vet 15  
7 Colin Rance Catford CC Vet 16  
50 Kevin Martin Team Darenth Junior 17  
9 Richard Clark Wigmore CC Vet 18  
28 Stuart Hocknell Schmoo's Vet 50+ 19  
18 Chris Reed Cyclone Cycles Vet 50+ 20  
104 Chloe Henderson Corridori Women 21  
105 Emma Wood London Phoenix Women 22  
2 Bob Griffiths Lea Valley Youth CC Vet 23  
25 R Hornsby Catford CC Vet 50+ 24  
5 Jim Whenman Team Darenth Vet 25  
17 Michael J Ansell Festival RC/Chelsea Audio/Nico Lapage Vet 50+ 26  
31 Mike Gibbons South Eastern RC Vet 50+ 27  
22 Mick Curtis Corridori/Specialized Vet 50+ 28  
100 Abigail Armstrong London Phoenix Women 29  
101 Stephanie Betts London Phoenix Women 30  
53 Craig Ellard Basildon CC Junior 31  
26 DH Smith Catford CC Vet 50+ 32  
21 Rik Taub In Gear RT Vet 50+ 33  
103 Amanda Tuke London Phoenix Women 34  
30 Dave Thomas Bath Road Vet 50+ 35  
8 Steve Hill Unattached Vet 36  
23 Ray Harrad Gemini Vet 50+ 37  
13 Trevor Brown ERV / Bianchi UK Vet    
54 Joe diCapite ERV Junior    
56 Sonny Roe ERV Junior    
  Andy Dickson Mosquito Bikes Vet dns  
           
12.45 U10
11 Ben Goldshaw Army CC U10B 1  
17 Mark Baxter Palmer Park Velo U10B 2  
4 Luke Newby Diss CC U10B 3  
7 Spencer Stevens Victory CC U10B 4  
9 James Wade VC Deal U10B 5  
12 Samantha Bryant Team Darenth U10G 6  
15 Sam Johnson VC Deal U10B 7  
8 Alec Briggs Herne Hill Youth CC U10B 8  
19 Dylan Pratt-McCullagh VCLondres U10B 9  
16 Barnaby Walsh Lee Valley Youth CC U10B 10  
18 Tijan Sealy Herne Hill Youth CC U10B 11  
13 Thomas Hadkiss Team Darenth U10B 12  
10 Ross Brown Sutton CC U10B 13  
5 Thomas Kennison Victory CC U10B 14  
6 Jason Kennison Victory CC U10B 15  
2 Dan Young Lee Valley Youth CC U10B 16  
14 Liam Cowell Team Darenth U10B 17  
3 Joshua Parkin Victory CC U10B 18  
20 Gretel Warner Team Darenth U10G 19  
1 Emma White Herne Hill Youth CC U10G 20  
           
13.00 U12
47 Carl Harris ERV U12B 1  
48 Oliver Fritter Victory CC U12B 2  
40 Alex Paton VC Deal U12B 3  
53 Joseph Parrott Lee Valley Youth CC U12B 4  
43 John Price Lee Valley Youth CC U12B 5  
41 Alex Aldham-Breary Team Darenth U12B 6  
50 Rebecca Thompson Cycles Unlimited U12G 7  
51 Daniel Slathie? Victory CC U12B 8  
9 James Wade VC Deal U10B 9  
49 Renato Daniel   U12B 10  
52 Ashley Stevens Victory CC U12B 11  
44 Michael Butler VC Deal U12B 12  
15 Sam Johnson VC Deal U10B 13  
54 Jessica Rix Lee Valley Youth CC U12G 14  
45 Adam Ellard Basildon CC U12B 15  
46 Natasha Brown Sutton CC U12G 16  
42 Joseph Nash Lee Valley Youth CC U12B dnf  
           
13.30 Seniors / U23 London ?
5 Barrie Clarke DiamondBack Senior 1 y
28 Stuart Wearmouth science in sport.com Senior 2  
105 Phil Dixon Team Y2K U23 3  
106 Peter Middlehurst  Eastern Cyclo-Cross League - Eastern Daily Press U23 4  
20 Daniel Alexander Matlock CC/Wards Shoes/Clarks Senior 5  
3 Tim Davies CCAbergavenny/Owen Cunst/Doreq Carpets Senior 6  
4 Brian Curtis Corridori Senior 7 y
102 Jody Crawforth Team Y2K - Trek U23 8 y
14 Russel Parkins  Eastern Cyclo-Cross League - Eastern Daily Press Senior 9  
24 Vin Cox cyclo-cross.com Senior 10  
1 Stephen Bayliss Addiscombe CC Senior 11 y
9 Daryl Gooch  Eastern Cyclo-Cross League - Eastern Daily Press Senior 12  
11 Greg Simcock  Eastern Cyclo-Cross League - Eastern Daily Press Senior 13  
21 Thomas Randall MultiService Kent Ltd Senior 14  
15 Shaun Aldous  Eastern Cyclo-Cross League - Eastern Daily Press Senior 15  
8 Chris Skinner  Eastern Cyclo-Cross League - Eastern Daily Press U23 16  
27 Brian Green Oldham Century Senior 17  
16 Nathan Miller Ipswich BC Senior 18  
30 Ian Newby Diss CC Senior 19  
7 Carl Davey  Eastern Cyclo-Cross League - Eastern Daily Press Senior 20  
40 M Spurgin   Senior 21  
103 Matthew Kipling Merlin RT U23 22  
39 J Wall Team Bikepark Senior 23  
44 Stuart Fritter Wigmore CC Senior 24  
10 Glenn Stanford  Eastern Cyclo-Cross League - Eastern Daily Press Senior 25  
46 Ralph Jessop   Senior 26  
101 Ryan Hill private member U23 27  

 

 
 De Laune Cycling Club  
Site designed and maintained by robin-web.co.uk